IWC - IW3791-04
IW3791-04 Pilot's Watch Spitfire Perpetual Calendar Digital Date-Month Laureus Charity Night Zürich 2012
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Pilot's Watch reference IW3791-04 is a unique piece created for the 2012 Zürich Laureus charity night. It features a platinum case and the signature Laureus-blue dial.