IWC - IW3879-02
IW3879-02 Pilot's Watch Spitfire Chronograph Spitfire Bronze / Green
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Pilot's Watch IW3879-02 was introduced in anticpation of SIHH 2019 in late 2018. It features a bronze case paired with a titanium back, while inside is IWC's in-house caliber 69380 chronograph movement.