IWC - IW3880-02
IW3880-02 Pilot’s Watch Miramar Chronograph
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
Description
The Pilot’s Watch Chronograph TOP GUN Miramar (Ref.3880) from IWC Schaffhausen is equipped with one of the most advanced and robust chronograph movements available, the manufacture 89365 calibre. The high-quality Top Gun engraving on the titanium case back of the Pilot’s Watch Chronograph TOP GUN Miramar (Ref. 3880) is a tribute to the world’s best pilots and an indication that this is the technological highlight of IWC’s Pilot’s Watch family.