IWC - IW3881-05
IW3881-05 Pilot's Watch Chronograph 41 C.03 Collective Horology
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Pilot's Watch Chronograph 41 IW3881 was introduced in 2021. Compared to the earlier generation of IWC's pilot's chronograph, the case is 2mm smaller at 41mm - and inside now ticks IWC's caliber 69385. Reference IW3881-05 is a limited edition of 125 pieces created for the Collective Horology collector's group.