IWC - IW3881-07
IW3881-07 Pilot's Watch Chronograph 41 Stainless Steel / Burgundy / Chinese New Year
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Red |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Pilot's Watch Chronograph 41 IW3881 was introduced in 2021. Compared to the earlier generation of IWC's pilot's chronograph, the case is 2mm smaller at 41mm - and inside now ticks IWC's caliber 69385. Dressed up as reference IW3881-07, this watch features a Stainless Steel case paired with a Red dial. This version was introduced in 2021 as a limited edition of 500 pieces celebrating the Chinese New Year. The rotor is engraved with the image of a tiger.