IWC - IW3881-10
IW3881-10 Pilot's Watch Chronograph 41 Red Gold / Green
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Minimum price
15 182 €
Maximum price
17 977 €
Absolute change
0 €
Opening price
16 347 €
Closing price
16 347 €
Relative change
0,00 %
Description
The IWC Pilot's Watch Chronograph 41 IW3881 was introduced in 2021. Compared to the earlier generation of IWC's pilot's chronograph, the case is 2mm smaller at 41mm - and inside now ticks IWC's caliber 69385. Dressed up as reference IW3881-10, a Red Gold case is paired with a Green dial.