IWC - IW3883-04
IW3883-04 Pilot's Watch Performance Chronograph Titanium / Black / Bracelet
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Pilot's Watch Performance was introduced in 2021. This watch -developed in partnership with Mercedes-AMG- adds a ceramic tachymeter insert to IWC's emblematic pilot's chronograph. Inside ticks IWC's caliber 69385. Dressed up as reference IW3883-04, a titanium case is paired with a Black dial.