IWC - IW3890-08
IW3890-08 Pilot’s Watch Top Gun Chronograph Blue Angels
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Pilot's watch ref. IW389008 was introduced in late 2019. This watch has a matte ceramic case with a blue dial and matching blue calfskin strap. The crest of the Blue Angels Flight Demonstration Squadron is engraved on the case back.