IWC - IW3891-01
IW3891-01 Pilot's Watch Chronograph Top Gun
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.50 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Pilot's Watch Chronograph Top Gun IW389101 was introduced at SIHH 2019. It features a matte black ceramic case with a titanium case back, which houses IWC's in-house caliber 69380. Both the dial and the textile strap are equally black for the ultimate stealth look.