IWC - IW3891-03
IW3891-03 Pilot's Watch Chronograph Top Gun Edition 'Mojave Desert'
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.50 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Pilot's Watch Chronograph Top Gun Edition 'Mojave Desert' IW389103 was introduced at SIHH 2019. It features a spectacular sand-colored ceramic case inspired by the Mojave desert, which is where the China Lake Naval Air Weapons Station – the US Navy's largest single landholding – is located. This limited edition of 500 pieces is powered by IWC's caliber 69380, an in-house movement with chronograph and day-date display. After its initial showing at SIHH 2019, the strap as changed from textile to rubber.