IWC - IW3955-01
IW3955-01 Pilot’s Watch Timezoner Spitfire Edition “The Longest Flight”
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
Launched in the run-up to SIHH 2019, the IWC Pilot's Watch Timezoner IW395501 pairs the patented Timezoner functionality of the 2016 Timezoner Chronograph with a dash of the 1990's UTC. The colour scheme of the watch design, with its stainless steel case, its black dial and its green textile strap, is reminiscent of the cockpit of a Spitfire.