IWC - IW3955-03
IW3955-03 Pilot’s Watch Timezoner Le Petit Prince
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Pilot's Watch Timezoner Le Petit Prince reference IW3955-03 was introduced in 2021 as a limited edition of 1500 pieces. This watch has a Stainless Steel case with a diameter of 46.00mm. It is powered by the self-winding caliber 82760 'Timezoner' movement.