IWC - IW3955-05
IW3955-05 Pilot’s Watch Timezoner Top Gun Ceratanium
| Case Material: | Ceratanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Pilot's Watch Timezoner Top Gun Ceratanium reference [WTACH_REF] was introduced in 2021. This watch has a 'Ceratanium' case of 46.00mm, which holds the self-winding caliber 82760 'Timezoner' movement.