IWC - IW4421-03
IW4421-03 Lady Pilot's Watch Mark XII Yellow Gold / Black / Strap
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 28.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The IWC Mark II 'Lady' Pilot's Watch is a feminine take on IWC's signature pilot's watch. It was available from ca. 1995 until 2002, and at 28mm it is the smallest pilot's watch ever offered by the brand. Power comes from the self-winding caliber 964.