IWC - IW3331-03
IW3331-03 Portofino Quartz Yellow Gold
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The IWC Portofino 3331 is a quartz-powered version of IWC's classic dress watch. It was introduced in the late 1980's and survived up to the early 2000's. Reference IW3331-03 has a yellow gold case.