IWC - IW3533-04
IW3533-04 Portofino Automatic / Stainless Steel / Black / Strap
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The IWC Portofino Automatic 3533 was IWC's Portofino of the early 2000's. At 38mm, its case was noticeably bigger than its predecessors, housing the self-winding caliber 30110. Reference IW3533-04 has a Stainless Steel case and a Black dial.