IWC - IW3563-08
IW3563-08 Portofino Automatic Stainless Steel / Black
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portofino 3563 was introduced in 2007, continuing on the line's tradition of elegant gentleman's watches. It features a case of 39mm in either stainless steel or rose gold, and a clean dial with stick markers. Time is indicated by a set of feuille style hands. Power comes from a 30110, or from ca 2009 onwards (sub-references -06 and up) a 35110 movement. Ref. IW3563-08 has a Stainless Steel case and a Black dial.