IWC - IW3565-04
IW3565-04 Portofino Automatic Red Gold / Silver
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portofino Automatic 3565 was introduced in 2011. This version of IWC's classic wristwatch has a case of 40mm, which houses either a 35110 or 35111 movement depending on the year of production. Time is indicated by a set of feuille-style hands. Available in a number of configurations, reference IW3565-04 has a Red Gold case and a Silver dial.