IWC - IW3565-11
IW3565-11 Portofino Automatic Red Gold / Ardoise
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
Simply classical: for many years the secret of the Portofino Automatic’s success. Three hands and a discreet date display – the epitome of good taste, it needs no more. The solid, mechanical automatic movement reliably ticks away the time. For the first time ever, the Portofino Automatic comes in a modern 40-millimetre case and the evenly rounded sides of the watch case make it appear even slimmer. The red gold version with its silver-plated dial is available with an alligator leather strap. Buyers of the Portofino Automatic in stainless steel can choose between a silver-plated or black dial. The steel models are also available with a high-quality Milanese mesh bracelet in stainless steel. The back cover of the 18-carat red gold model is decorated with an exquisite engraving that shows a view of the harbour at Portofino. Reference: IW356511 has a red gold case and an ardoise dial.