IWC - IW3565-12
IW3565-12 Portofino Automatic White Gold Boutique Edition
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
Three hands and a discreet day display: the epitome of good taste, it needs no more. The case has grown to a contemporary 40 millimetres in diameter. An intricate engraving on the back cover adorns the red gold version with its silver-plated dial. With the stainless-steel model, the buyer has the choice between a silver-plated or black dial. Reference IW3565-12 has a white gold case and a blue dial. It was a 'Boutique Edition' limited of 500 pieces.