IWC - IW3565-18
IW3565-18 Portofino Automatic 150 Years Stainless Steel / Blue
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Portofino Automatic reference IW3565-18 was introduced in 2018 in celebration of IWC's 150th anniversary. This limited edition of 2000 pieces features a stainless steel case and a blue lacquered dial.