IWC - IW3574-09
IW3574-09 Portofino 34 Red Gold / Green / Santoni
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portofino 34 was introduced in 2019 as a smaller alternative to the earlier Portofino 37. Reference IW3574-09 has a Red Gold case and a Green dial.