IWC - IW3590-01
IW3590-01 Portofino Complete Calendar 41 Stainless Steel / Silver
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portofino Pointer Date IW3590-01 debuted in 2023. This IWC Portofino is powered by caliber 32150, a self-winding movement with 'pointer' date indication at 6:00. The Stainless Steel case measures 41.00mm across. The dial is Silver.