IWC - IW3914-08
IW3914-08 Portofino Chronograph 39 Stainless Steel / Laureus Sport for Good
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
Introduced in 2022 as a limited edition of 1000 pieces to benefit the Laureus foundation, the IWC Portofino Chronograph reference IW3914-08 has a 39.00mm Stainless Steel case, which houses the self-winding caliber 79350. The dial is Blue.