IWC - IW4594-01
IW4594-01 Portofino Automatic Moonphase Stainless Steel / Silver / Alligator
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
With the 2019 introduction of the IWC Portofino Moonphase IW4594, IWC pairs the full-size case of the regular automatic with the moonphase movement previously exclusive to the 37mm case size.