IWC - IW5101-02
IW5101-02 Portofino Hand-Wound Eight Days Stainless Steel / Black
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Portofino Hand-Wound Eight Days was introduced in 2011. It features an over-sized case, housing an in-house, hand-wound movement with eight days of power reserve. Reference IW5101-02 has a stainless steel case and a black dial.