IWC - IW5111-02
IW5111-02 Portofino Pure Classic Stainless Steel
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.70 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
IWC Portofino Hand-Wound Pure Classic dispenses with any form of embellishment and was designed, purely and simply, to show the time of day. Ref. IW5111-02 has a stainless steel case.