IWC - IW5151-03
IW5151-03 Portofino Hand-Wound Monopusher White Gold / Slate
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portofino Hand-Wound Monopusher was introduced in 2015. It features an over-sized case (45mm) paired with a hand-wound movement with monopoussoir chronograph, date, and power reserve indicator. Reference IW5151-03 has a white gold case and a slate dial.