IWC - IW515106
IW515106 Portofino Hand-Wound Monopusher Platinum / Laureus Charity Night Milano 2015
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portofino Hand-Wound Monopusher was introduced in 2015. It features an over-sized case (45mm) paired with a hand-wound movement with monopoussoir chronograph, date, and power reserve indicator. Reference IW515106 is a unique piece created for a 2015 Laureus charity event in Milan. It features a platinum case and a blue dial.