IWC - IW6596-02
IW6596-02 Portofino Automatic Moon Phase 37 Stainless Steel - Diamond / Silver
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.10 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portofino Automatic Moon Phase 37 IW6596-02 is new for 2022. This Portofino features a Stainless Steel case of 37.10mm with diamond-set bezel, and a Silver dial with moon phase at 12:00. Power comes from caliber 32800, an 'IWC-manufactured' self-winding movement which can be admired through the see-through case back.