IWC - IW9531-01
IW9531-01 Portofino Chronograph MecaQuartz Yellow Gold / White / Bracelet
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The IWC Portofino Chronograph IW9531-01 has a Yellow Gold case with a diameter of 35.00mm, which holds the 'MecaQuartz' caliber 631 chronograph movement. The dial is White. This watch was available from ca. 1988 until 1998.