IWC - IW3266-02
IW3266-02 Portugieser Yacht Club Worldtimer Stainless Steel
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3266-02 (aka: IW3266-02) |
| Name: | IW3266-02 Portugieser Yacht Club Worldtimer Stainless Steel |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.40 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Portugieser Yacht Club Worldtimer is the first Yacht Club with the Worldtimer feature. The dial shows current local time. Once set correctly, the 24-hour ring running around the dial enables the wearer to read off the time in all zones. To make it easier to tell the difference between daytime and night, the 24-hour ring is divided into black/white. The stainless steel Portugieser Yacht Club Worldtimer is limited to 500 pieces.