IWC - IW3442-02
IW3442-02 Portugieser Perpetual Calendar 42 Red Gold / Silver / Alligator
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3442-02 (aka: IW3442-02) |
| Name: | IW3442-02 Portugieser Perpetual Calendar 42 Red Gold / Silver / Alligator |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.40 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Minimum price
15 936 €
Maximum price
33 431 €
Absolute change
0 €
Opening price
26 202 €
Closing price
26 202 €
Relative change
0,00 %
Description
The IWC Portugieser Perpetual Calendar 42 was introduced in 2020. This Portugieser has a case of 42.4mm, which houses a self-winding movement from the 82000-family with central seconds plus a perpetual calendar and moon phase indicator. Reference IW3442-02 has a Red Gold case and a Silver dial