IWC - IW3442-03
IW3442-03 Portugieser Perpetual Calendar 42 Stainless Steel / Silver / Alligator
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3442-03 (aka: IW3442-03) |
| Name: | IW3442-03 Portugieser Perpetual Calendar 42 Stainless Steel / Silver / Alligator |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.40 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Minimum price
11 167 €
Maximum price
20 668 €
Absolute change
0 €
Opening price
15 592 €
Closing price
15 592 €
Relative change
0,00 %
Description
The IWC Portugieser Perpetual Calendar 42 was introduced in 2020. This Portugieser has a case of 42.4mm, which houses a self-winding movement from the 82000-family with central seconds plus a perpetual calendar and moon phase indicator. Reference IW3442-03 has a Stainless Steel case and a Silver dial