IWC - IW3442-07
IW3442-07 Portugieser Perpetual Calendar 42 Stainless Steel / Green
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3442-07 (aka: IW3442-07) |
| Name: | IW3442-07 Portugieser Perpetual Calendar 42 Stainless Steel / Green |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.40 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Minimum price
13 925 €
Maximum price
19 004 €
Absolute change
0 €
Opening price
15 445 €
Closing price
15 445 €
Relative change
0,00 %
Description
The IWC Portugieser Perpetual Calendar 42 was introduced in 2020. This Portugieser has a case of 42.4mm, which houses a self-winding movement from the 82000-family with central seconds plus a perpetual calendar and moon phase indicator. Reference IW3442-07 has a Stainless Steel case and a Green dial. This was added to the collection in 2022.