IWC - IW3583-03
IW3583-03 Portugieser Automatic 40 Stainless Steel / Silver / Alligator
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3583-03 (aka: IW3583-03) |
| Name: | IW3583-03 Portugieser Automatic 40 Stainless Steel / Silver / Alligator |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.40 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser Automatic 40 was introduced in 2020. This version of the Portugieser blends design cues of the original ref. 325 from the 1930's with a slightly smaller case and a self-winding movement in the form of caliber 51011. Reference IW3583-03 has a Stainless Steel case and a Silver dial.