IWC - IW3583-13
IW3583-13 Portugieser Automatic 40 Stainless Steel / Salmon
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3583-13 (aka: IW3583-13) |
| Name: | IW3583-13 Portugieser Automatic 40 Stainless Steel / Salmon |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.40 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Pink |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Minimum price
4 936 €
Maximum price
6 708 €
Absolute change
0 €
Opening price
6 096 €
Closing price
6 096 €
Relative change
0,00 %
Description
The IWC Portugieser Automatic 40 was introduced in 2020. This version of the Portugieser blends design cues of the original ref. 325 from the 1930's with a slightly smaller case and a self-winding movement in the form of caliber 82200. Reference IW3583-13 has a Stainless Steel case and a Pink dial. This was added to the collection in 2023.