IWC - IW3584-01
IW3584-01 Portugieser Automatic 40 Rose Gold / Black
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3584-01 (aka: IW3584-01) |
| Name: | IW3584-01 Portugieser Automatic 40 Rose Gold / Black |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.40 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser Automatic 40 IW3584-01 was introduced in {RELEASE_YEAR]. This watch has a Rose Gold case and a Black dial. It is powered by caliber 82200, a self-winding movement with small seconds.