IWC - IW3714-02
IW3714-02 Portuguese Chrono-Automatic Rose Gold / Silver
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3714-02 (aka: IW3714-02) |
| Name: | IW3714-02 Portuguese Chrono-Automatic Rose Gold / Silver |
| Produced: | 1998 |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Portuguese Chrono-Automatic has been one of IWC's most popular watches for almost 2 decades. In this version it has rose gold case and a silver dial. It was discontinued around 2010 and replaced by the IW3714-80 The difference between the 3714-02 and the 3714-80; 3714-02 has a rose gold (4N) case. 3714-80 has a red gold (5N) case. For the 3714-02 the proper buckle is the IWA02466. The folding clasp is reference IWA05453.