IWC - IW3714-04
IW3714-04 Portuguese Chrono-Automatic Stainless Steel / Reverse Panda
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3714-04 (aka: IW3714-04) |
| Name: | IW3714-04 Portuguese Chrono-Automatic Stainless Steel / Reverse Panda |
| Produced: | 1998 |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The ref. IW3714-04 Portugieser has a black dial with silver subdials - the so-called 'Reverse Panda' configuration. This model was re-introduced in 2006 as a limited edition of 50 pieces in honor of the Miami Vice movie.