IWC - IW3714-08
IW3714-08 Portuguese Chrono-Automatic Descoberta do Brasil
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3714-08 (aka: IW3714-08) |
| Name: | IW3714-08 Portuguese Chrono-Automatic Descoberta do Brasil |
| Produced: | 2002 |
| Produced: | 2003 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
Limited edition of 100 pieces made to commemorate the 500th anniversary of the discovery of Brasil. The silver dial is adorned with a map and route.