IWC - IW3714-12
IW3714-12 Portuguese Chrono-Automatic White Gold / Silver
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3714-12 (aka: IW3714-12) |
| Name: | IW3714-12 Portuguese Chrono-Automatic White Gold / Silver |
| Produced: | 1998 |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IW3714-12 is a Portuguese Chrono-Automatic with a white gold case and silver dial. Both numerals and hands are done in white metal as well.