IWC - IW3714-15
IW3714-15 Portuguese Chrono-Automatic Rose Gold / Black
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3714-15 (aka: IW3714-15) |
| Name: | IW3714-15 Portuguese Chrono-Automatic Rose Gold / Black |
| Produced: | 2003 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser 3714 was introduced in 1998 as a more affordable take on the split-seconds 3712. The case measures 40.9mm across; up until 2007 it housed the self-winding caliber 79240; after that the 79350 was used. Available in numerous configurations, reference IW3714-15 has a Rose Gold case and a Black dial.