IWC - IW3714-16
IW3714-16 Portuguese Chrono-Automatic Yellow Gold / Silver
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3714-16 (aka: IW3714-16) |
| Name: | IW3714-16 Portuguese Chrono-Automatic Yellow Gold / Silver |
| Produced: | 2007 |
| Produced: | 2008 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Portugieser Chronograph reference IW3714-16 has a pale yellow gold (2n) case and a silver-plated dial.