IWC - IW3714-18
IW3714-18 Portuguese Chrono-Automatic Rose Gold / Black / Diamond
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3714-18 (aka: IW3714-18) |
| Name: | IW3714-18 Portuguese Chrono-Automatic Rose Gold / Black / Diamond |
| Produced: | 2008 |
| Produced: | 2008 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Portugieser Chronograph reference IW3714-18 has a rose gold (4n) case set with 266 diamonds and a black dial.