IWC - IW3714-20
IW3714-20 Portuguese Chrono-Automatic White Gold / Blue MOP / Diamond
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3714-20 (aka: IW3714-20) |
| Name: | IW3714-20 Portuguese Chrono-Automatic White Gold / Blue MOP / Diamond |
| Produced: | 2003 |
| Produced: | 2003 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser Chronograph reference IW3714-20 has a white gold case set with 266 and a blue mother-of-pearl dial set with an additional 60 diamonds.