IWC - IW3714-30
IW3714-30 Portuguese Chrono-Automatic Boris Becker
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3714-30 (aka: IW3714-30) |
| Name: | IW3714-30 Portuguese Chrono-Automatic Boris Becker |
| Produced: | 2005 |
| Produced: | 2005 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The ref. IW3714-30 Portuguese Chrono-Automatic Boris Becker was introduced in 2005. It features a green dial and strap and a caseback engraved with an image of Boris Becker.