IWC - IW3714-50
IW3714-50 Portuguese Chrono-Automatic Stainless Steel / Galli
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3714-50 (aka: IW3714-50) |
| Name: | IW3714-50 Portuguese Chrono-Automatic Stainless Steel / Galli |
| Produced: | 2007 |
| Limited: | Yes, 25 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Portugieser Chronograph reference IW3714-50 is a limited edition of 25 pieces created in honor of the 125th anniversary of Galli jewelers. It features a stainless steel case and a brown dial with silver rehaut. It was available in rose gold as reference IW3714-61 (ltd of 5 pieces).