IWC - IW3714-61
IW3714-61 Portuguese Chrono-Automatic Rose Gold / Galli
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3714-61 (aka: IW3714-61) |
| Name: | IW3714-61 Portuguese Chrono-Automatic Rose Gold / Galli |
| Produced: | 2007 |
| Limited: | Yes, 5 units |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Portugieser Chronograph reference IW3714-61 is a limited edition of 5 pieces created in honor of the 125th anniversary of Galli jewelers. It features a rose gold case and a brown dial with silver rehaut. It was available in stainless steel as reference IW3714-50 (ltd of 25 pieces). [picture not correct]