IWC - IW3714-62
IW3714-62 Portugieser Chrono-Automatic Stainless Steel / Watches of Switzerland
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3714-62 (aka: IW3714-62) |
| Name: | IW3714-62 Portugieser Chrono-Automatic Stainless Steel / Watches of Switzerland |
| Produced: | 2007 |
| Limited: | Yes, 20 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser reference IW371462 is a limited edition of 10 pieces made to commemorate the 10th anniversary of Watches of Switzerland.